روش‌های تمیز کردن موکت‌ها چگونه است؟

روش‌های تمیز کردن موکت‌ها چگونه است؟

اجتناب از لکه‌ها امری گریز نا‌پذیر است و شما هر چقدر ‌هم که محتاط و مراقب باشید، کماکان امکان ایجاد لکه و کثیفی بر سطح موکت‌ها وجود دارد. گرچه مراقبت مهم‌ترین اصل در تمیز نگه داشتن موکت است؛ اما فرزند کوچک شما به هنگام بازی ممکن است لکه‌هایی از آبرنگ، گواش و یا به هنگام خوردن غذا‌، لکه‌هایی از چربی، روغن و مواردی‌ از این قبیل را بر روی سطح موکت ایجاد کند و در نهایت لکه‌هایی ناخوشایند بر جای بماند. امروز می‌خواهیم بررسی کنیم که در هنگام ایجاد لکه چه کار‌هایی باید انجام دهیم و به طور کلی مناسب‌ترین راه برای تمیز کردن موکت کدام است؟

باید ها و نباید های تمیز کردن موکت

ابتدا می‌خواهیم بررسی کنیم که برای رفع لکه‌ها و تمیز کردن سطح موکت، چه کارهایی را نباید انجام داد؟

موکت خود را در شامپو فرش غرق نکنید

استفاده‌ی افراطی از شامپو فرش، به بافت موکت شما آسیب می‌زند. منظور از مقدار زیاد شامپو فرش، این است که شما با وجود سه بار آبکشی کردن و شستن، هنوز هم اثرات شامپو فرش را مشاهده کنید! باقی ماندن کف در سطح موکت، می‌تواند موجب پوسیدگی و از بین رفتن بافت موکت شود و در دراز مدت به آن آسیب بزند. بنابراین، ابتدا از مقدار کمی شامپو فرش استفاده کنید و اگر لازم بود مجددا از آن برای لکه بری کمک بگیرید.

 

 

موکت خود را غرق آب نکنید!

خیس کردن زیاد سطح موکت، اولا باعث می‌شود تا برای خارج کردن آب از سطح آن به زحمت فراوانی بیفتید و دردسر بسیار زیادی را متحمل شوید. علاوه بر آن نفوذ آب به لایه‌های زیرین و بافت عمیق موکت، باعث رنگ پریدگی شده و منجر به این می‌شود که موکت شما زیبایی اولیه‌ی خود را از دست بدهد.

تا زمانی که از خشک بودن موکت اطمینان ندارید، بر روی آن اجسام و وسیله های سنگین نگذارید.

باقی ماندن رد وسایل، فرورفتگی موکت، زنگ زدن لوازم فلزی (مثل پایه های مبل و یا پایه‌های میز ناهارخوری) از جمله آسیب‌هایی است که در صورت خیس بودن موکت، به شما وسایل شما و بافت موکت وارد می‌‌شود. بنابراین، صبر کنید تا سطح موکت کاملا خشک شود و بعد از آن وسیله‌ها را روی آن قرار دهید.

نکته: چند وقت یکبار جای وسایل خود را تغییر دهید تا سنگینی یک وسیله ی خاص باعث آسیب به بافت قسمتی خاص از موکت نشود.

استفاده از آب گرم ممنوع!

جهت شستن موکت خود، هرگز از آب گرم استفاده نکنید، چرا که اب گرم بافت موکت شما را شل می‌کند و باعث می‌شود تا آن از حالت اولیه خارج شود. آب ولرم مناسب‌ترین گزینه برای شست و شوی موکت است و کم‌ترین آسیب را به بافت آن وارد می‌کند.

جارو کشیدن متوالی و در یک جهت آسیب زننده است

اگر به طور روزانه موکت خود را جارو بزنید و علاوه بر آن جهت جارو زدن را تکرار ‌کنید، موکت شما با گذر زمان زشت و کهنه به نظر می‌رسد. جارو کردن در فواصل زمانی مناسب و تغییر جهت آن، منجر به حفظ زیبایی ظاهری موکت شما می‌شود. به جای جارو زدن مکرر و روزانه، ابتدا سعی کنید فقط قسمت‌های کثیف را جارو‌ کنید نه همه‌ی موکت‌ها را، علاوه بر آن، استفاده از برس دستی برای تمیز کردن لبه‌های موکت جایگزین مناسبی جهت جارو زدن روزانه است.

 

 

برای تمیز کردن موکت بهترین راه چیست؟

حلال لکه‌ها را بشناسید

برای رفع هر لکه ترفندی وجود دارد و شما با آگاهی از ان می‌توانید برای بر طرف کردنش اقدام کنید. مثلا لکه‌ی آدامس با استفاده از یخ، لکه‌ی روغن مایع با استفاده از مایع ظرف شویی و رد زنگ زدی به وسیله ی نوشابه از بین می‌رود.

نکته: به همه‌ی راه حل ها اعتماد نکنید!

بعضی از ترفند‌ها نه تنها به رفع لکه‌ها کمک نمی‌کنند بلکه باعث پخش و یا عمیق شدن آن لکه می‌شوند؛ بنابراین برای رعایت کردن جوانب احتیاط، بهتر است تا ابتدا روی قسمتی از لکه، حلال مورد نظر را امتحان کنید تا در صورت بروز مشکل به همه ی بافت موکت آسیب جدی وارد نشود.

اگر قرار شد موکت را بشویید:

به هیچ وجه در مدت زمان طولانی آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، همچنین از سشوار و یا شوفاژ برای خشک کردن موکت استفاده نکنید؛ بهترین راه این است که موکت را بر روی چهارپایه‌ی مخصوص قرار داده و در مدت زمان نه چندان طولانی زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید تا در هوای آزاد خشک شود.

نکته: بهتر است که فقط قسمت لکه دار شسته شود نه تمام موکت؛ چرا که هم آسیب کمتری به بافت اصلی وارد خواهد شد و هم مسئله‌ی خشک کردن موکت راحت تر صورت می‌گیرد.

 

 

بخار شوی گزینه ی طلایی تمیز کردن موکت هاست

استفاده از بخار شوی یک تمیز کردن حرفه‌ای و ماهرانه به شمار می‌رود. بهترین راه این است که: در مدت زمان تقریبی ۵ تا ۶ ماه، حداقل یک بار موکت‌های منزل خود را با استفاده از بخار شوی تمیز کرده و از ظاهر زیبا و شکیل آن نهایت لذت را ببرید. بخار شوی با تمیز کردن عمیق، به منافذ موکت شما نفوذ کرده و آن را به صورت جزئی و دقیق تمیز می‌کند و در عین حال به بافت اصلی آن آسیبی وارد نمی‌کند.

نکته: افراط در استفاده از بخار شوی نیز می‌تواند آسیب زننده باشد و به بافت موکت شما آسیب وارد ‌کند.

در این مقاله سعی شد که راه‌هایی که برای تمیز کردن موکت استفاده میشوند، مورد بررسی قرار گیرند. برای تمیز کردن موکت‌ها از جارو دستی، جاروبرقی یا بخارشو کردن استفاده میگردد. حتی برخی موکت‌ها را مانند فرش با آب شستشو میدهند. روش‌ها متفاوت هستند ولی باید توجه داشت که با استفاده از هرکدام از روش‌ها به بافت موکت آسیب وارد نشود.

موکت‌های شرکت پالاز، به دلیل دارا بودن قابلیت مهم و اساسیِ شست و شو، با استقبال بسیاری از مشتریان مواجه شده است. از آن جا که ایجاد لکه‌ها یک امر طبیعی و غیر قابل اجتناب است، با خرید موکت‌های قابل شست وشو خیال خود را برای رفع لکه‌ها راحت ‌کنید و با اطمینان خاطر بیشتر به لکه بری و برطرف کردن آن‌ها بپردازید. برای مشاهده‌ی جدید‌ترین و پر فروش‌ترین موکت‌های حال حاضر، به سایت پالاز آنلاین مراجعه کنید و با جزئیات بیشتر از جنس، طرح و رنگ‌ها مطلع شوید.

آخرین مطالب بلاگ

عواملی که قیمت لمینیت را تحت تاثیر قرار می‌دهند

امروزه اکثر مردم به فکر راه‌هایی برای تغییر دکوراسیون‌ منزلشان هستند اما به راستی چه تغییری می‌توانند فضای درونی منزل را به کلی دگرگون‌ کند؟ از آنجایی که کفپوش‌ها بیشترین سهم را در فضای یک ساختمان دارند و فضای بزرگی در هر منزل اختصاص به کف‌پوش دارد، اغلب مردم به سراغ تعویض کفپوش‌ها می‌روند. ابتدا باید در نظر داشت که چه نوع کفپوشی برای استفاده کم هزینه و به صرفه‌تر می‌باشد؟با توجه به آمار و تحقیقات...

مشاهده بیشتر >

ضخامت لمینیت ها

ضخامت لمینیت‌ها مهم‌تر از طرح و رنگ آن هاست. کفپوش لمینیت در انواع طرح‌های چوب های درختان تولید میشوند. ضخامت لمینیت‌های که در بازار جهانی موجود هستند عبارتند از: ۷میلی متر، ۸ میلی متر، ۱۰ میلی متر، ۱۲ میلی متر و ۱۵ میلی متر. شاید برای شما سوالی به وجود بیاید که این تفاوت ضخامت‌‌ها به چه دلیل است؟ ساخت و تولید لمینیت‌ها یک فرایند چهار لایه است که شامل: لایه هسته، لایه زیرین، لایه دکور و لایه پوششی...

مشاهده بیشتر >

چرا لمینیت صدا می دهد؟

قطعا تا کنون درباره‌یِ صدا دادن پارکت‌های چوبی یا لمینیت‌ها شنیده‌اید و در خرید آن‌ها دچار دودلی شده‌اید. به نظر شما علت اصلی صدا دادن لمینیت‌ها در چیست؟ آیا همه کفپوش‌های لمینیت‌ بعد از مدتی دچار این مشکل می‌شوند؟ سوالاتی از این قبیل که مطرح‌ شد ممکن است سوال خیلی از شما‌ها باشد؛ اما اگر تا به حال به سراغ پاسخ این سوالات نرفته اید پس بهتر است تا پایان مقاله با ما‌ همراه باشید که تا حدودی ابهامات ...

مشاهده بیشتر >

آموزش اندازه‌گیری کف برای خرید لمینیت

همان طور که می‌دانید قبل از خرید پارکت‌های لمینیت باید با دقت مکان مورد نظر را اندازه‌گیری کرد. اندازه‌گیری باید دقیق باشد و تمامی نکات لازم در آن رعایت شود. اگر شما یک اندازه‌گیری دقیق داشته باشید پارکت لمینیت شما بسیار زیبا دیده می‌شود. اگر شما قصد دارید که پارکت لمینیت خود را سفارش دهید، باید قبل از خرید، متراژ مورد نظر خود را اندازه‌گیری کنید.اندازه‌گیری کف محل مورد نظر کار بسیار راحتی می‌باشد...

مشاهده بیشتر >

ثبت نظر جدید


logo-gray
امروزه به دلیل مشغله فراوان و صرفه جویی در زمان، امکان خرید به صورت آنلاین، یکی از ملزومات زندگی محسوب میگردد.به این منظور سایت پالاز آنلاین در جهت پیشبرد هر چه بیشتر خدمات فروش و با هدف سهولت انتخاب و خرید محصولات پالاز برای مشتریان راه اندازی شده است.
logo-samandehi
پالاز آنلاین

    شعب :

    خیابان شریعتی بالاتر از پل صدر نبش کوچه حافظی پلاک1719 مجتمع الماس هوم سنتر خانه پالاز شریعتی

    نمایش روی نقشه ارتباط با تلگرام ارتباط با واتس اپ
    کلیه حقوق مادی و معنوی، برای وبسایت پالاز آنلاین محفوظ است.