در اندازه‌گیری کاغذدیواری باید پرتی دیوارها هم در نظر گرفت

در اندازه‌گیری کاغذدیواری باید پرتی دیوارها هم در نظر گرفت؟

کاغذ دیواری‌ها متریالی می‌باشند که طراحان دکوراسیون داخلی به واسطه آن‌ها دیوارها را پوشش می‌دهند و زیبایی را به فضای منزل هدیه می‌دهند. خرید کاغذ دیواری در زمان حال تبدیل به یک چالش اساسی برای افراد شده است چرا که کاغذدیواری در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار وجود دارد که هر کدام مزیت خاص خود را دارد. یکی از مهمترین سوالاتی که افراد در زمینه کاغذ دیواری مطرح می‌کنند، این است که آیا باید در هنگام اندازه‌گیری کاغذ دیواری، باید پرتی دیوارها را نیز در نظر گرفت؟ کدام یک از کاغذ دیواری‌ها پرتی کمتری دارد؟ برای یافتن پاسخ تمامی این سوالات به شما توصیه می‌شود که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

پرتی دیوارها یعنی چه؟

اولین موضوعی که باید آن را بررسی کرد، معنای پرتی می‌باشد. پرتی دیوارها به معنای میزان کاغذ دیواری غیر قابل استفاده برای دیوار می‌باشد. در واقع در پایان نصب کاغذ دیواری، مقداری از کاغذ دیواری اضافه می‌آید که به آن پرتی می‌گویند.

انواع پرتی کاغذ دیواری‌ها

پرتی کاغذ دیواری‌ها به دو نوع کلی تقسیم می‌شود که این دو نوع عبارتند از:

1. طرح رول

منظور از طرح رول، آن بخش‌هایی از پرتی کاغذ دیواری می‌باشد که برای نصب بر روی دیوار دیگر کاربردی ندارد ولی نصابان پس از پایان کار، آن‌ها را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند چرا که مشتریان می‌توانند برای تعمیرات و موارد خورده کاری و یا حتی تزیین بخش‌های مختلف خانه استفاده کنند. این بخش‌ها عبارتند از:

 • زیر پنجره
 • دور دریچه کولر
 • بالای درها
 • بالای شمینه
 • داخل کمد
 • روی کمد
 • داخل کتابخانه‌های دیواری

 

 

حتی می‌توانید از این طرح رول‌ها برای دکور اتاق خواب کودک خود استفاده کنید:

در واقع شما می‌توانید به جای پرداخت هزینه اضافی و خرید چند رول کاغذ دیواری برای اتاق خواب کودک خود، با طرح رول‌های اضافی، طرح‌های مختلفی مانند ماه، ستاره، آدمک، حیوانات و ... را ببرید و آن‌ها را در اتاق کودک خود نصب کنید.

نکته!!

 1. نکته قابل ذکر در این بخش این است که وجود طرح رول یک آیتم مفید در نظر گرفته می‌شود چرا که کاغذ دیواری‌ها در طول زمان ممکن است بخاطر یک سری ضربات دچار آسیب شوند و وجود این طرح رول‌ها به شما کمک می‌کند که به راحتی آن‌ بخش از دیوار را تعمیر کنید و دیگر مجبور نشوید یک رول اضافی را خریداری کنید.
 2. دومین نکته قابل ذکر در این بخش این است که اگر هیچ گونه طرح رولی به دستتان نرسید، حتما یک رول اضافه از کاغذ دیواری استفاده شده در خانه خود را خریداری کنید چرا که بعد از چند سال که بخواهید بخش‌های آسیب دیده کاغذ دیواری را تعمیر کنید، ممکن است همان طرح یا رنگ کاغذ دیواری را نتوانید پیدا کنید.

2. دور ریز

منظور از دور ریز، آن بخش از پرتی کاغذدیواری می‌باشد که به طور کل دیگر هیچ گونه کاربردی ندارد و پس از پایان کار به طور کامل دور انداخته می‌شوند. در واقع در زمان برش هر قواره کاغذ دیواری باید 10 تا 15 سانت اضاف‌تر در نظر گرفته شود چرا که ممکن است سقف شیب داشته باشد و این اضافه برای برش کار در نظر گرفته می‌شود و در نهایت نقش دورریز را به خود می‌گیرد.

عوامل مرتبط با میزان پرتی دیوارها

حالا که به طور کامل با مفهوم پرتی آشنا شده‌اید، مطمئنا می‌خواهید بدانید که چه عواملی با پرتی دیوارها ارتباط دارند و می‌توانند بر میزان کمتر پرتی تاثیر بگذارند. این عوامل عبارتند از:

1. ارتفاع و عرض دیوارها

باید میزان دیوار را به طور دقیق اندازه بگیرید و عرض کاغذ دیواری را متناسب با دیوار در نظر بگیرید تا این گونه پرتی کمتری داشته باشید. مثلا اگر کاغذ دیواری با عرض 70 انتخاب کنید، ممکن است دور ریز بیشتری داشته باشد و همینطور طرح رولی بزرگتری را ارائه دهد و یا برعکس، ممکن است دیوار متناسب با عرض کاغذ دیواری باشد و پرت و طرح رول کمتری به ما ارائه دهد.
به عبارتی دیگر می‌توان گفت در هنگام اندازه‌گیری کاغذ دیواری باید پرتی دیوارها را به طور کامل در نظر بگیرید تا بتوانید از کاغذ دیواری به صورت بهینه استفاده کنید.

2. طرح کاغذ دیواری

کاغذ دیواری طرح دار، پرت بیشتری نسبت به کاغذ دیواری ساده دارد چرا که امکان جور کردن کاغذ‌ها در کنار یکدیگر سخت‌تر می‌شود. منظور از جور کردن این است که طرح‌ها در ادامه یک‌دیگر قرار گیرند و به این صورت میزان دور ریز بیشتر می‌شود.

 

 

3. رنگ کاغذ دیواری

کاغذ دیواری با رنگ‌های کمتر، پرتی کمتری نیز به همراه خواهد داشت چرا که جور کردن کاغذ دیواری‌ها در کنار یک‌دیگر آسانتر خواهد بود.

4. نصاب حرفه‌ای

اگر نصاب از مهارت کافی در زمینه نصب کاغذ دیواری برخوردار باشد، می‌تواند به گونه‌ایی کاغذ دیواری را اندازه بگیرید که پرتی کمتری را به همراه داشته باشد.

توجه!!توجه!!

درست است که موضوع میزان پرتی کاغذ دیواری، یک موضوع مهم می‌باشد چر که هر چی میزان پرتی بیشتر باشد، شما باید هزینه بیشتری را صرف خرید کاغذ دیواری کنید ولی علاوه بر در نظر داشتن این آیتم، بهتر است در هنگام خرید کاغذ دیواری به آیتم‌های زیر نیز توجه کنید:

 • هماهنگی طرح کاغذ دیواری با چیدمان خانه
 • انتخاب رنگ مورد علاقه و متناسب با شخصیت خودتان

در واقع اگر رنگ و طرح کاغذ دیواری با چیدمان خانه هماهنگ نباشد، میتواند آشفتگی خاصی را در فضا ایجاد کند که دیگر شما نتوانید حتی یک لحظه نیز در آن فضا زندگی کنید و به ناچار مجبور می‌شوید که کاغذ دیواری یا نوع دکوراسیون خانه خود را تغییر دهید که تمامی این‌ها هزینه مضاعف را به همراه خواهد داشت.

امکان عدم وجود پرتی

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا به طور کلی این امکان وجود دارد که یک دیوار هیچ گونه پرتی نداشته باشد و به این صورت کاغذ دیواری پرتی به همراه نداشته باشد؟ پاسخ این مقاله به شما این است که وجود پرتی یک امر اجتناب‌ناپذیر می‌باشد ولی شما می‌توانید با رعایت موارد مطرح شده، میزان این پرتی را کاهش دهید.

 

 

کاغذ دیواری یکی از دیوارپوش‌هایی می‌باشد که در زمان حال کاربرد فراوانی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد. یکی از موضوعاتی که در هنگام نصب و اندازه‌گیری کاغذ دیواری مورد توجه قرار می‌گیرد، میزان پرتی دیوارها می‌باشد. در واقع باید یک کاغذ دیواری به گونه‌ای برش خورده شود که کمترین میزان پرتی را به همراه داشته باشد ولی پرتی یک آیتم بد در نظر گرفته نمی‌شود چرا که پرتی اگر از نوع طرح رول باشد، می‌توان در موقعیت‌های مختلف مانند تزیین بخش‌های مختلف خانه و یا تعمیرات و برای یک سری خورده کاری استفاده کرد. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید.

خصوصیات کاغذ دیواری
خصوصیات کاغذ دیواری
هر فردی انتظار دارد که از وسیله‌ای که استفاده می‌کند چه مواد غذایی و چه پوشاک، از کیفیت عالی و خوب برخوردار باشد. انسان همیشه به دنبال بهترین نوع جنس‌ها است. هر جنس دارای ویژگی خاص و منحصر به فردی می‌باشد که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. کالاهایی که در ساخت ساختمان استفاده می‌شوند، یکی از اقلامی هستند که حتما باید از مرغوبیت و کیفیت بالایی برخوردار باشند. علت اینکه باید کیفیت بالایی داشته باشند این است که به مدت بیشتری باید استفاده شود و نسبت به بقیه کالاها گران قیمت‌تر و تهیه و نصب آنها سخت‌تر است و به زمان بیشتری نیاز دارد. کاغذدیواری نیز یکی از اقلام ساختمان به حساب می‌آید که باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های یک کاغذ دیواری خوب و با کیفیت می‌پردازیم...
تفاوت کاغذ دیواری و پوستر دیواری
palaz پالاز
بیشترین فضایی که در هر منزل و دکوراسیون داخلی به چشم می‌خورد، دیوارها هستند. پس اگر قصد دارید با هزینه‌ای مقرون به صرفه تنوع و خاص بودن را بیافرینید، کاغذیواری‌ها بهترین گزینه پیش روی شماست. هدف ما در ارائه این مطلب ‌بیان تفاوت کاغذ دیواری و پوستر دیواری می‌باشد. اگر قصد تعویض کاغذدیواری‌های منزل خود را دارید ممکن است این مقاله برایتان جالب باشد. توجه داشته باشید که چه کاغذدیواری و چه پوستر دیواری هر دو باعث ایجادی زیبایی و خاص بودن فضای داخلی منزل شما خواهند شد. پس برای پی بردن به این موضوع تا اخر این مطلب ما را دنبال کنید. در ابتدای کار نیاز است که به بررسی هر‌کدام از‌ این محصولات به طور جداگانه بپردازیم.معرفی کاغذ دیواریکاغذ دیواری یا در اصطلاحی دیگر والپیپر که معادل آن به انگلیسی Wallpap...
تفاوت کاغذدیواری مدرن و فانتزی
تفاوت کاغذدیواری مدرن و فانتزی
یکی از راه‌های زیباسازی منزل، استفاده از کاغذ دیواری است. امروزه طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی از کاغذدیواری وجود دارد. تنوع کاغذ دیواری به‌ گونه‌ای است که اگر کسی قصد خرید کاغذ دیواری را داشته باشد، دست خالی برنمیگردد. کاغذ دیواری‌ها را می‌توانیم به گروه‌های مختلفی از جمله کلاسیک، مدرن، هندسی و فانتزی تقسیم کنیم. در این مقاله سعی کرده‌ایم درباره تفاوت کاغذ دیواری مدرن و فانتزی بحث کنیم.کاغذ دیواری فانتزییکی از مدل‌های جذاب برای منزل شما، استفاده از این نوع کاغذ دیواری است. فانتزی در فرهنگ لغت به معنای تصور و خیال است. کاغذ دیواری‌های فانتزی قالبا خاص و رویایی است و رنگ‌هایی که در این نوع از کاغذ دیواری استفاده می‌شود، ملایم و آرام کننده هستند. با کاغذ دیواری فانتزی شما می‌توانید به فضای منزل خود...
نظرات