تفاوت اجرای پارکت و لمینیت در چه مواردی است؟

تفاوت اجرای پارکت و لمینیت در چه مواردی است؟

در دنیای امروز طراحان دکوراسیون داخلی از کفپوش‌های جذاب و زیبایی برای پوشاندن کف خانه‌ها استفاده می‌کنند که پارکت و لیمنیت دو مورد از مطرح‌ترین کف پوش‌ها در این زمینه هستند. در ابتدا پارکت‌ها به بازار عرضه گردیدند و سپس لمینیت‌ها نیز به بازار عرضه گردیدند. به مرور به حدی استقبال از استفاده از لمینیت‌ها افزایش پیدا کرد که این روزها لمینیت‌ها به یک جایگزین عالی برای پارکت‌ها تبدیل شده‌اند. این دو کف‌پوش با وجود اینکه از نظر ظاهری شباهت‌های بسیاری دارند ولی تفاوت‌ها و شباهت‌های بسیاری در مراحل اجرای آن‌ها وجود دارد. اگر علاقه‌مند هستید تا به طور کامل با این دو کفپوش، تفاوت‌ها و شباهت‌های اجرای آن‌ها آشنا شوید، به شما توصیه می‌شود که این مقاله را مطالعه کنید.

پارکت چیست؟

پارکت از جنس چوب خام و طبیعی مانند چوب بلوط، چوب درخت کاج، بامبو و افرا می‌باشد که به همین علت معمولا به آن پارکت چوبی نیز گفته می‌شود.

لمینیت چیست؟

لمینیت نیز مانند پارکت از جنس چوب می‌باشد ولی با این تفاوت عمده که در لمینیت چوب‌ها به طور کامل خورد شده و حکم هسته کار را بازی می‌کند و یک روکش ملامین بر روی لیمنت قرار گرفته است.

تفاوت اجرای پارکت و لمینیت

در ابتدا مقاله، تعریف نسبتا کوتاهی از هر کدام از این دو کفپوش برای آن دسته از کاربران ارائه داده‌اییم که هیچ گونه آگاهی از این دو کفپوش نداشته‌اند و حالا به بررسی تفاوت اجرای پارکت و لمینیت می‌پردازیم:

1. ابزارهای نصب پارکت و لیمنت با هم تفاوت بسیاری دارند.

 • مثلا دستگاه‌های برش متفاوتی دارند.
 • مثلا در لمینیت باید از ابزاری استفاده شود که مطمعن شویم که کلیک‌ها به طور کامل در هم سفت می‌شوند ولی در پارکت همچون ابزاری نیاز نیست.

 

 

2. پارکت‌ها با استفاده از چسب به سطح زمین چسبانده می‌شوند ولی برای نصب لمینیت‌ها از چسب استفاده نمی‌شود، بلکه در ساخت لمینیت یک سری کلیک وجود دارد که در هم چفت می‌شوند.

3. از آن جایی که برای نصب و اجرا پارکت‌ها از چسب استفاده می‌شود، پس کف اتاق صدمه می‌بیند ولی با نصب لیمنت این صدمه را به کف اتاق وارد نخواهید کرد.

4. از آن جایی که لمینیت‌ها با یک سری شیار بهم متصل می‌شوند، شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را جمع کنید و در فضایی دیگر به طور مجدد نصب کنید ولی این امکان برای پارکت وجود ندارد.

5. پس از اینکه لمینیت‌ها بر روی کف نصب شدند، نیازی به ساب زدن و یا رزین وجود ندارد چرا که لیمنت‌ها، کف‌پوش‌های آماده می‌باشند ولی پس از اینکه پارکت‌ها بر روی کف نصب شدند، باید حتما آن‌ها را ساب بزنید و سپس رزین نیز بر روی آن‌ها قرار دهید.

 • منظور از ساب زدن همان بتونه است که کمک می‌کند تا سطح کف پوش به صورت یکسان در بیاید.
 • منظور از رزین همان ماده ضد آبی می‌باشد که به کار جلا می دهد.

6. اجرا و نصب پارکت معمولا برای خانه‌های اشرافی است ولی لمینیت معمولا برای خانه‌های ساده‌تر استفاده می‌شود چرا که هزینه نصب و اجرای لمینیت بسیار ارزان‌تر از پارکت می‌باشد.

7. سرعت و دقت اجرا لمینیت در مقایسه با پارکت بسیار بالا می‌باشد.

 • به طور مثال نصب لمینیت در چند روز ممکن خواهد بود ولی برای نصب پارکت باید حداقل یک ماه وقت صرف کنید.

8. لمینیت‌ها از آن جایی که کف‌پوش‌های آماده هستند، پس در همه جا یافت می‌شوند و به سرعت می‌توان آن‌ها را خریداری کرد و در فضا نصب و اجرا کرد ولی پارکت‌ها این خصوصیت را ندارند و استاد کار باید قبل از نصب، اقدام به خرید چوب کند و سپس چوب‌ها را برش دهد و در نهایت اقدام به نصب پارکت کند.

9. پارکت بر روی هر سطحی قابل نصب نمی‌باشد به خصوص اگر سطح زیرین آن وینیل باشد ولی لمینیت بر روی هر سطحی به جز موکت قابل نصب می‌باشد.

 • توجه کنید، زیر کار هر دو کف دوش باید کاملا صاف و یک دست باشد.

10. مراحل آماده‌سازی پارکت و لمینیت برای نصب و اجرا با یک دیگر تفاوت دارند.

 • به طور مثال قبل از نصب لیمنت نیاز است که فضا را به طور کامل تمیز کنید ولی برای پارکت نیازی به انجام این کار نیست.

11. حمل و نقل لمینیت‌ها برای نصب و اجرا بسیار آسان‌تر از حمل و نقل پارکت‌ها می‌باشد.

 

 

شباهت اجرای پارکت و لمینیت

علاوه بر تفاوت‌های اجرای پارکت و لمینیت که در بالا به آن‌ها اشاره شد، می‌توان گفت که این دو کفپوش در برخی از مرحل اجرا دارای شباهت‌هایی نیز می‌باشند که این شباهت‌ها عبارتند از:

 1. در زیرسازی هر دو کفپوش از فوم‌های مخصوصی استفاده می‌شود که نقش عایق صوتی را ایفا می‌کند و مانع از انتقال صدا به پایین می‌شوند و این گونه همسایگان کمتر برای یک دیگر مزاحمت ایجاد می‌کنند.
 2. پارکت و لمینیت باید به گونه‌ایی بر کف نصب شوند که یک فاصله مشخصی از دیوار داشته باشند چرا که به مرور زمان ممکن است بر اثر گرما این دو کفپوش دچار انبساط شوند و این گونه با وجود فضایی اضافی، مشکلی پیش نخواهد آمد.
 3. لازم است که هر دو کفپوش را حدودا 24 الی 72 ساعت قبل از نصب در محیط مورد نظر قرار دهید تا به طور کامل با فضا هم‌دما شوند و این گونه در هنگام نصب، نمای زشتی را ایجاد نکنند.
 4. برای سفارش هر دو کفپوش، نیاز است که به طور کامل سطح مورد نظر اندازه گرفته شود و سپس در 10٪ ضرب شود.
 5. فضای مورد نظر برای نصب این دو کفپوش باید عاری از هر گونه رطوبت، فرورفتگی و یا برآمدگی باشد.
 6. پس از نصب هر دو کفپوش، برای ایجاد زیبایی بیشتر در محیط از یک سری قرنیزه استفاده می‌شود که هر قرنیزه‌ایی نیز بر اساس شکل و طرح خود، نوع نصب متفاوتی نیز دارد.

 

 

پارکت‌ها و لمینیت‌ها از جمله کفپوش‌هایی می‌باشند که این روزها توجه بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی را به خود جلب کرده‌اند. این دو کفپوش علاوه بر تفاوت‌هایی که در جنس با یک دیگر دارند، در نحوه اجرا و نصب نیز تفاوت‌هایی دارند و به طور کلی‌ می‌توان گفت که نصب و اجرا لمینیت بسیار آسانتر و سریع‌تر از پارکت می‌باشد چرا که برای نصب پارکت باید از چسب استفاده کنید ولی برای نصب لمینیت نیازی به استفاده از چسب نیست و تنها با چفت کردن لمینیت‌ها به یک‌دیگر به راحتی می‌توانید آن‌ها را در فضا نصب کنید. این دو شباهت‌هایی را نیز در مراحل نصب بایک‌دیگر دارند که به طور کامل در متن به آن‌ها اشاره شده است. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید.

پارکت لمینیت مناسب برای اتاق خواب
palaz پالاز
 راهنماي انتخاب پارکت لمينيت برای اتاق خواباتاق خواب، پناهگاه آرامش و خواب راحت است. پس هنگام چيدمان آن، بايد به دنبال ايجاد فضايي دنج و دلنشين باشيم. کفپوش اتاق خواب نقش مهمي در القاي حس گرما و راحتي دارد. پارکت لمينيت مي‌تواند انتخابي ايده آل براي اين فضاي شخصي باشد. اما با توجه به تنوع بالاي طرح و رنگ پارکت لمينيت، انتخاب گزينه مناسب براي اتاق خواب نياز به دقت دارد. در اين مقاله، به شما در انتخاب پارکت لمينيت مناسب براي اتاق خواب کمک مي‌کنيم.مزاياي پارکت لمينيت براي اتاق خواب عايق گرما: پارکت لمينيت، برخلاف سراميک، حس سرما را منتقل نمي‌کند و فضايي گرم و راحت براي اتاق خواب ايجاد مي‌کند. نصب آسان: نصب پارکت لمينيت نسبت به ديگر کفپوش‌ها ساده‌تر و سريع‌تر است. دوام و ماندگاري: پارکت لم...
نکات مراقبت از لمینت چوب
palaz پالاز
رازهای نگهداری از کفپوش لمینت چوبیکفپوش لمینت، با ظرافت و دوام مثال‌زدنی‌اش، انتخابی ایده‌آل برای خانه‌های مدرن است. اما برای اینکه سال‌ها از زیبایی و کیفیت این کفپوش لذت ببرید، به نگهداری صحیح از آن نیاز دارید. در این مقاله، نکات کلیدی مراقبت از لمینت چوب را با هم مرور می‌کنیم.مواردی که با استفاده از آنها میتوانید به عمر لمینت خود اضافه کنید! جاروبرقی کشیدن روزانه: گرد و غبار، دشمن اصلی لمینت است. با جاروبرقی کشیدن روزانه، به خصوص در ورودی‌ها، از تجمع آلودگی جلوگیری کنید. تی کشیدن با طی نم‌دار: برای نظافت عمیق‌تر، از طی نم‌دار با مواد شوینده‌ی مخصوص لمینت استفاده کنید. هرگز از آب داغ یا مواد شوینده‌ی قوی استفاده نکنید. خشک کردن سریع: بعد از تی کشیدن، حتما با دستمال نرم سطح لمینت را خش...
تفاوت میان کفپوش لمینیت و پارکت
palaz پالاز
لمینت یا پارکت، انتخاب نهایی شما چیست؟انتخاب کفپوش مناسب برای منزل، تصمیمی مهم است که بر زیبایی و دوام فضای شما تاثیر می‌گذارد. دو گزینه محبوب در این زمینه، لمینت و پارکت هستند. اما تفاوت آن‌ها در چیست و کدام یک برای شما ایده‌آل است؟ با ما همراه باشید تا به دنیای لمینت و پارکت سفر کنیم. پارکت، گرما و اصالت چوب طبیعیپارکت، کفپوشی ساخته شده از چوب طبیعی است. این متریال لوکس، ظاهری گرم و صمیمی به فضا می‌بخشد و حس طبیعت را به خانه شما هدیه می‌دهد. پارکت دوام و ماندگاری بالایی دارد و در صورت نگهداری مناسب، تا سال‌های سال بدرخشد.ویژگی‌های پارکت: ساخته شده از چوب طبیعی ظاهری زیبا و لوکس دوام و ماندگاری بالا عایق صوتی و حرارتی مناسب نیازمند مراقبت و نگهداری دوره‌ای لمینت، زیبایی با قیمت م...
نظرات