استفاده از موکت به عنوان عایق صدا، گرما و سرما

استفاده از موکت به عنوان عایق صدا، گرما و سرما

مطمئنا شما نیز برای تماشای فیلم، بارها به سالن سینما رفته‌اید و یا اینکه برای دیدن یک برنامه تئاتر به آمفی تئاترها رفته‌اید و بی‌شک توجه شما به کفپوش زمین جلب شده است. درست است، از موکت برای کف این فضاها استفاده می‌شود ولی سوال اساسی این می‌تواند باشد چرا از موکت برای این فضاها استفاده می‌کنند؟ موکت چه خصوصیات متفاوتی را در بردارد که می‌تواند به عنوان بهترین کفپوش در میان هزاران کفپوش دیگر برای این چنین فضاهایی در نظر گرفته شود؟ اگر علاقه‌مند هستید تا پاسخ این سوال‌ها را پیدا کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

موکت و تاثیرات زیبایی

قبل از اینکه موضوع اصلی مقاله را بررسی کنیم، نیاز است که کفپوش را از دیدگاه زیبایی‌شناسی و تاثیرات آن بر فضای خانه را بررسی کنیم. درواقع موکت جز محصولاتی می‌باشد که از دیرباز تا به حال در تمام خانه‌های ایرانی استفاده می‌شد و توانسته بود نیازهای افراد را به خوبی رفع کند چرا که موکت دارای مزایای زیر می‌باشد:

 • ایجاد یک شخصیت کاملا خاص برای محیط
 • تغییر حال و هوای محیط
 • ایجاد فضایی زیبا در محیط
 • گرمابخشی به کف زمین
 • جذب غبارهای معلق در هوا
 • مزایای موکت در دکوراسیون داخلی

 

 

اکثر کفپوش‌ها از خصوصیت آکوستیک برخوردار نیستند ولی موکت این خصوصیت را در خود دارد و این بدان معنا است که اکثر صدای محیط را به درون خود جذب می‌کند و اجازه نمی‌دهد که این صداها بازتاب شوند. پیشرفت تکنولوژی و صنعت مزایای بسیاری را برای انسان‌ها به همراه داشته است ولی در عین حال معایبی را نیز به همراه داشته است که یکی از آن‌ها تولید آلودگی‌های صوتی می‌باشد که خوشبختانه با وجود برخی تکنیک‌ها مانند استفاده از موکت، این مشکل قابل حل خواهد بود. موکت علاوه بر اینکه عایق صدا می‌باشد، مزایای دیگری را نیز به همراه دارد که عبارت است از:

 • عایق سرما
 • عایق گرما
 • یکی از مهمترین عناصر دکوراتیو در نظر گرفته می‌شود
 • از نظر هزینه بسیار به صرفه در نظر گرفته می‌شود
 • امکان نظافت سریع و آسان آن
 • ایجاد امنیت به ویژه برای نوزادان
 • کاهش نویز

با توجه به تمامی این آیتم‌ها از موکت‌ها نه تنها در سالن سینما و آمفی تئاتر استفاده می‌کنند، بلکه برای فضاهای پر سر و صدا دیگر مانند سازمان‌ها و ادارات و یا حتی برای منازل نیز قابل استفاده است تا سرمای ناشی از سرامیک احساس نشود.  

 

 

موکت و سرمایه‌گذاری

در دنیای امروز که همه چیز روز به روز در حال گران شدن است، همه افراد به دنبال راهکارهای مختلفی هستند که بتوانند در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند و این گونه بتوانند در زندگی خود پیشرفت کنند که موکت نیز در این شرایط نوعی سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود چرا که به مانند یک عایق انرژی عمل کرده و می‌تواند هزینه‌ها را در بلند مدت کاهش دهد.

موکت عایق صوت

صدا با استفاده از مولکول‌های موجود در هوا از فضایی به فضایی دیگر انتقال پیدا می‌کند، پس در نتیجه اگر محیط زندگی شما با یک سری سطوح کاملا سخت پوشانده شده باشد، صدا به هیچ عنوان در کل محیط بازتاب نخواهد شد و به همین علت است که موکت یک عایق صوتی عالی در نظر گرفته می‌شود. موکت‌ها نیز انواع مختلف دارند که دو مورد از آن‌ها بهتر از بقیه موکت‌ها می‌توانند نقش عایق صوتی را بازی کنند که این دو مورد عبارتند از:

 1. موکت‌های تافتینگ
 2. موکت‌های پرزبلند

در واقع موکت‌های تافتنگ یکی از انواع موکت‌های پرزبلند می‌باشند که در ساخت آن‌ها از هزاران فیبر استفاده شده است که به طور کامل در یک دیگر تنیده شده‌اند و نخ‌های مستحکمی را به وجود آورده‌اند.

موکت به گونه‌ایی طراحی شده است که بخش طولانی از طول، قطر و پیچ و تاب‌های موجود در آن خالی باشد تا بتواند صداها در فرکانس بسیار بالا را به راحتی جذب خود کند. 

موکت و سر و صدای محیط

علاوه بر سرو صداهای کلامی، سر و صدا سطح مانند صداهای پا، افتادن اشیا و یا هر گونه صدای اضافی در فضا می‌تواند آزار دهنده باشد که با نصب موکت به راحتی می‌توانید این مشکل را حل کنید چرا که موکت عایق صوت می‌باشد و از انعکاس صدا به طور کامل جلوگیری می‌کند و در نتیجه فضایی کاملا آرام برای شما مهیا خواهد کرد.

موکت و افزایش قابلیت درک گفتار

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، موکت به مانند یک عایق صوتی عمل می‌کند و نه تنها سر و صدا از کف بلکه سر و صداهای رفت و آمد پا را به خوبی جذب می‌کند و به این صورت می‌تواند شرایطی را برای شما و خانواده‌یتان ایجاد کند که دیگر نخواهید با صدای بلند با یک دیگر حرف بزنید چرا که صدایتان بدون وجود هیچ گونه نویزی به یک دیگر انتقال پیدا خواهد کرد و به این صورت میزان درک گفتار طرف مقابل نیز افزایش پیدا می‌کند. 

تفاوت موکت‌های معمولی با موکت‌های تافتینگ

موکت‌های معمولی با موکت‌های تافتینگ تفاوت‌های بسیاری دارند که این تفاوت‌ها عبارتند از:

 • موکت‌های معمولی تنها 35٪ از صدا را به خود جذب می‌کنند ولی موکت‌های تافتینگ، میزان نویز صدا را تا 46٪ کاهش می‌دهند.
 • گاهی در ساخت موکت‌های معمولی از لایه زیرین نازک و ضعیفی استفاده می‌شود که این گونه موکت به خوبی به مانند یک عایق صوتی، سرما و گرما عمل نخواهد کرد ولی در موکت‌های تافتینگ از زیرپوش‌های نمدی قطور استفاده شده است که باعث می‌شود به مانند یک عایق صوتی، گرما و سرما عمل کند.

 

 

توجه!! توجه!!

بافت موکت‌ در انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از موکت‌های کات و موکت‌های لوپ که موکت‌های کات عایق صوتی بهتری نسبت به موکت‌های لوپ می‌باشند چرا که سطح آن‌ها بازتر از موکت‌های لوپ می‌باشد.

در این مقاله به این موضوع اشاره شد که موکت یکی از کفپوش‌های کاربردی در زندگی انسان‌ها به ویژه ایرانیان می‌باشد و بهتر است از این کفپوش برای مکان‌ها پر رفت و آمد و شلوغ مانند آمفی تئاترها، سینماها، سازمان‌ها و ادارات نیز استفاده شود چرا که موکت یک عایق صوت عالی می‌باشد. هم‌چنین موکت یک انتخاب عالی برای فضای خانه می‌باشد چرا که نه تنها به مانند یک عایق صدا، گرم و سرما عمل می‌کند بلکه می‌تواند زیبایی خاصی را به فضا القا کند و انعکاس صداها را به خوبی جذب کند. برخی از موکت‌ها مانند موکت‌های تافتینگ از قابلیت عایق صوتی بهتری برخوردار می‌باشند چرا که در ساخت آن‌ها از یک زیرپوش نمدی قطور استفاده شده است. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید.

نحوه برش پالاز موکت
palaz پالاز
نحوه برش پالاز موکتبرای برش پالاز موکت، می‌توانید از ابزارهای مخصوصی که در فروشگاه‌های موکت فرش وجود دارند، استفاده کنید. این ابزارها شامل قیچی‌های مخصوص برش موکت و قالب‌هایی با الگوهای مختلف هستند که می‌توانید از آن‌ها برای برش پالاز موکت استفاده کنید.   چگونگی برش پالاز موکتدر زیر نحوه برش پالاز موکت با استفاده از قالب نمونه و قیچی‌های مخصوص برش موکت را به شما توضیح می‌دهیم:•    ابتدا موکت را در طول مطلوب برش قرار دهید و با دو طرف آن را به صورت صاف کنید.•    سپس قالب نمونه را روی موکت قرار داده و به صورت دقیق برش مورد نظر را بر روی موکت نشان دهید.•    با استفاده از قیچی‌های مخصوص برش موکت، برش مورد نظر را دقیقاً بر روی خطوط نشان داده شده انجام دهید.•    پس از انجام برش، برش های اضافی را...
نکات لازم برای تشخیص بهترین موکت
palaz پالاز
نکات لازم برای تشخیص بهترین موکتامروزه به دلیل اینکه تنوع گسترده‌ای در طرح و رنگ موکت‌ها وجود دارد انتخاب و تشخیص بهترین موکت کمی سخت شده است. برای اینکه بتوانید بهترین موکت را خریداری کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید. یکی از پرفروشترین کفپوش‌های ساختمانی انواع موکت خانگی و اداری می‌باشد. اما بیشتر اوقات افراد از خرید خود رضایت ندارند.  زمانی که شما هنگام خرید موکت به راهنمایی‌های محصول دقت نکنید و موکتی را انتخاب کنید که مناسب سبک زندگیتان نباشد باعث نارضایتی شما می‌شود. بنابراین برای اینکه بتوانید از بین ده مدل و نمونه موکت، بهترین انتخاب را داشته باشید نیاز به یک راهنمایی برای تشخیص بهترین موکت دارید. در این مقاله ما می‌خواهیم درباره نکات لازم برای تشخیص بهترین موکت صحبت کنیم.  ...
انتخاب پالاز موکت مناسب برای هتل ها
palaz پالاز
انتخاب پالاز موکت مناسب برای هتلبرای انتخاب موکت مناسب برای هتل، باید به محل قرار گیری موکت در هتل توجه داشته باشید و بر اساس آن رنگ و طرح مناسب را انتخاب نمایید.  انتخاب موکت برای هتل برای هتل هایی که تردیدها و ترافیک پایینی دارند، موکت هایی با کیفیت بالا و مقاومت بالا مناسب هستند که در برابر فشار پاها و تحمل تردید و پاک شدن مکرر قابلیت دارند. برای هتل هایی که دارای تزئینات و طرح داخلی خاصی هستند، باید موکتی را انتخاب کرد که با آنها همخوانی داشته باشد. برای مثال، اگر هتل دارای دکوراسیون کلاسیک است، می توانید موکت هایی را با طرح های کلاسیک و تزئیناتی مانند پارچه و طرح های پرچمدار اروپایی انتخاب کنید.برای هتل هایی که تعداد بیشتری مهمان دارند، موکت هایی با اندازه بزرگتر و کیفیت بالاتر مناسب...
نظرات