null

طرح یکدست موکت در چه فضاهایی کاربرد دارد؟

حالا که برای پوشش کف مکان خود، به سراغ موکت آمده‌اید، بهتر است کمی درباره این کفپوش اطلاعاتی کسب کنید. از دیرباز از دوران کودکی به یاد دارید وقتی که هنوز سنگ و سرامیک جای خود را به منازل ایرانی پیدا نکرده بودند، کفپوش قریب به ۸۰ درصد خانه‌ها، مساجد، هتل‌ها، رستوران‌ها از موکت بود؛ موکت هایی با رنگ ساده و طرحی ساده‌تر. هرجا که چشم میچرخاندیم کفپوش موکت را می‌دیدیم که گهگاه چند تخته فرش بر رویشان نیز مشاهده میشد. اما امروزه دیگر از آن شکل پوشش برای کف، خبری نیست. با افزایش اطلاعات مردم در حوزه‌های مختلف دکور، دیزاین و افزایش مدرنیته در بین آحاد مردم، حالا دیگر شمایل دیگری از کفپوش به چشم می‌خورند. وقتی تکنولوژی روز دنیا با زیبایی و کیفیت و سادگی قرین می‌شود، حالا وقت آن رسیده که با نوآوری همگام شویم.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید خانه مینیمالیست خود را دنج احساس کنید؟ اول از همه، یک خانه مینیمال را به سادگی و لاکچری بودنش در دکوراسیون میشناسند. این کار با استفاده از مبلمان کاربردی، اشکال هندسی و ترکیبی از فقط چند رنگ اساسی قابل دستیابی است. خوشبختانه، شما میتوانید زندگی را به خانه خود بیاورید و هنوز هم آن را بدون سرو صدا حفظ کنید. البته به شرط آنکه به تغییرات و تنوع علاقه داشته باشید و با ایده‌های خلاقانه خود بتوانید، محیط زندگی خود را به یک خانه دنج تبدیل کرده که همه عناصر آن با نظم و زیبایی خاصی در کنار هم قرار گرفته باشند.

 

 

استفاده از طرح یکدست موکت

همانطور که میدانید موکت‌ها یا ساده هستند یا طرح‌دار. هر فردی با توجه به سلیقه خود یکی از انواع موکت را به عنوان کفپوش خانه خود یا محیط کاری انتخاب میکند. افرادی هم برای مکان‌های بزرگتر از طرح‌های یکدست بهره میبرند.

استفاده از طرح یکدست موکت در منازل

مطمئنا موکت‌های طرح‌دار را دیده‌اید. در هر خانه ای باید مواردی را در نظر گرفت و طرح موکت را متناسب با آن انتخاب کرد. از جمله مواردی که میتوان به آن‌ها توجه کرد شامل:

 • رنگ و طرح کاغذدیواری‌ها
 • رنگبندی اثاث منزل
 • سبک دکوراسیون (کلاسیک، مدرن و ...)

به این نکته نیز توجه داشته باشید که موکت‌‌های طرح‌دار ممکن است باعث شوند که فضای مورد نظرتان کوچک‌تر بنظر برسد، با این حال آنقدر طرح و رنگ‌های موکت‌ها زیاد شده و از آنجایی که جذابیت خاصی را به همراه دارند، بازهم پرطرفدار هستند.

در نظر داشته باشید که انتخاب یک موکت طرح‌دار اشتباه، روی ظاهر محیط بسیار موثر است حتی ممکن است خانه را بسیار شلوغ نشان دهد. قابل ذکر است که برای فضاهای نسبتا کوچک از موکت‌های طرح‌دار ساده و برای فضاهای بزرگتر از موکت‌های طرح‌دار شلوغ بهره ببرید.

 

 

استفاده از طرح یکدست موکت در مکان‌های عمومی

حالا ما میخواهیم به مکان‌هایی که شما میتوانید کف آنها را سرتاسر با موکت طرح‌دار یکدست بپوشانید، اشاره کنیم. در واقع مکان‌های مسقفی که به منظور هدف خاصی ساخته شده‌اند، از پوشش سرتاسری موکت برای خیل جمعیت استفاده میکنند، چون با این کار هم امنیت محیط را از خطر لیزخوردگی افزایش دادند و هم متناسب با دیوار‌ها و نورپردازی،‌ یک کفپوش ساده و شیک برگزیدند. به علاوه هزینه‌های ناشی از تمیز کردن ‌و تی کشیدن‌ کف سالن براثر رفت وآمد افراد بر آنها متحمل نمی‌شود. این امر مخصوصا در فصول سرد سال که بارندگی بیشتر است، بیشتر مورد توجه قرار میگیرد که داشتن یک کفپوش موکت چقدر میتواند کار راه انداز باشد!

موکت با خاصیت جذب آب و خاک‌ و گردوغبار و قیمت مناسب‌تر، سالن‌های بزرگ را جلوه می‌بخشد. شاید بگویید چرا صاحبان مشاغل از پارکت که جلوه بیشتری دارد، استفاده نمیکنند؟ درست است که پارکت هم در زیبایی هم دوام از موکت پیشتاز است، اما هزینه خرید و نگهداری آن هم به مراتب سرسام‌آورتر می‌باشد و کارآمدی موکت را باتوجه به آنچه در قبل‌تر برشمردیم، ندارد. همچنین نه پارکت و نه موکت اصلا برای محیط‌های خیلی مرطوب مناسب نبوده‌ و در اثر آب عمرشان کم خواهد شد.

محیط‌های مسقف عمومی پررفت‌و آمد نظیر مساجد، هتل‌ها، تالارهای پذیرایی، مرکز همایش‌های اجلاس سران، باشگاه‌های ورزشی، مراکز تجاری، شهربازی‌های مسقف، سینما، سالن کنسرت و امفی تئاتر، خانه‌های بازی کودکان، سرای محله‌ها، ادارات دولتی و خصوصی، نمایشگاه‌ها، برج‌های تفریحی و تاریخی، موزه‌ها ، کتابخانه‌ها، کلیساها، حسینیه‌ها و حتی زندان‌ها، کفپوش موکت را برای رفع نیاز خود برگزیدند. رنگ موکت انتخابی هم بسته به نوع مکان که مذهبی، تفریحی _گردشگری، اقامتی و یا علمی است؛ باتوجه به اینکه رنگ چه تاثیر مهمی بر خلقیات افراد میگذارد، انتخاب می‌شود‌. در اینجاست که رکن مهم روان شناسی رنگ‌ها به کمک صاحبان مشاغل آمده و علاوه بر اینکه آنها باید تاثیر رنگ بر محیط را مدنظر بگیرند، میبایست سلیقه شخصی را در این مورد کنار بگذارند تا بتوانند به فراخور فضا، بهترین رنگ را گلچین کنند.

 

 

اگر نگاهی به پیشینه‌ی فرش و موکت بیندازید خواهید فهمید که این نوع کفپوش از بسیار سال پیش مهمان خانه‌ها و سالن‌های ایرانیان بوده و به‌دلیل کارایی آن که اسایش و راحتی را با خود به‌همراه می‌آورد، عمدتا برای فضاهای شلوغ و پررفت وآمد، مورد اقبال مصرف کنندگان در جای جای دنیا قرار گرفته است.

تاثیر رنگ موکت‌های طرح‌دار یکدست روی محیط

 • در فضاهای عمومی رکن اصلی توجه شدید به رنگ است. رنگ آبی حس معنویت وآرامش دارد، کاهنده ضربان قلب و ارام کننده اعصاب و درد است پس بهترین جا برای استفاده از موکت آبی بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها میباشد.
 • رنگ قرمز حس هیجان‌ و شعف و شادمانی به‌همراه دارد که در سالن کنسرت، امفی تئاتر، سینما و تالارهای پذیرایی جهت افزایش انرژی مردم کارایی دارد و موکت با مشتقات رنگ‌های قرمز به وفور دیده می‌شود.
 • رنگ سبز تداعی کننده ارامش وطبیعت است ومانند آبی خاصیت تسکین دهندگی دارد. بهترین مکان‌ها برای استفاده از موکت سبز در مساجد، کلیساها وحسینیه‌ها است.
 • رنگ بنفش ترکیبی از قرمز ‌و آبی‌ و تعادل میان عشق ‌و آرامش است. رنگ بنفش موجب ایجاد خلاقیت در افراد میشود، ازاین رو مناسب محیط‌های آموزشی ‌و علمی مانند مهدها وخانه‌های بازی کودک، سراهای محله، ادارات ومدارس است. همچنین نماد ثروت‌ و قدرت می‌باشد که در برخی رستوران‌های فاخر از آن استفاده می‌شود.
 • رنگ زرد هیجان انگیز و اشتهاآور است و رنگ قهوه‌ای حس حمایت القا میکند، ترکیب این دو رنگ در رستوران‌ها وکافه‌ها برای افزایش اشتها‌ و داشتن مشتریان دائمی پیشنهاد می‌شود.
 • رنگ نارنجی با داشتن خاصیت ضد افسردگی در محیط‌های ورزشی کاربرد دارد.
 • رنگ‌های خنثی مانند سفید، نقره‌ای، مشکی، خاکستری وبژ برای عمیق کردن فضا کاربرد دارند و مناسب‌ترین رنگ برای پس زمینه هستند.
 • رنگ مشکی بعلت تیره کردن فضای محیط، پیشنهاد مناسبی برای کفپوش نیست، اما می‌توانید از آن در کنار سایر رنگ‌ها برای ایجاد یک محیط پرجنب‌ وجوش بکار ببرید. درضمن رنگ مشکی جذب کننده‌ی گرما است، در انتخاب آن دقت کنید!

شما باید ضمن در نظرداشتن محیط برای انتخاب رنگ، باید به سردسیر یا گرمسیر بودن منطقه خود توجه کنید، و این گونه به هدف افتصادی خود نزدیکتر می‌شوید. توجه داشته باشید که هرگونه اشتباه در انتخاب رنگ کفپوش موجب بی‌قراری وبهم ریختگی اعصاب و گاهی سبب سَرخوردگی‌، رخوت ‌و کسالت در افراد شده ونتیجه‌ی دلخواه، عاید شما نمی‌شود. پس همیشه برای داشتن یک دکوراسیون مناسب از افراد متخصص در این امر کمک بخواهید.

در این مقاله سعی شد درباره مکان‌هایی که میتوان در آن از طرح‌های یکدست موکت استفاده کرد، پرداخته شد. بررسی دلایل استفاده از موکت یکدست و انتخاب رنگ مناسب آن با توجه به روانشناسی رنگ‌ها، میتواند کمک بزرگی به شما باشد که در صورت نیاز بتوانید از این اطلاعات بهره ببرید.

آخرین مطالب بلاگ

نصب لمینیت بر روی سرامیک

یکی از بهترین کفپوش‌ها که مزایای زیادی دارد کفپوش لمینیت است. نصب لمینیت بر روی کاشی سرامیکی یکی از بهترین انتخاب‌ها است. مخصوصا زمانی که کاشی فرسوده باشد و دیگر نما و جلوه‌ای نداشته باشد. نصب لمینیت بر روی سرامیک بسیار راحت و آسان است و اصلا دردسر ندارد طول عمر بالا و طراحی خاص لمینیت‌ها آ‌ن‌ها را در برابر ضربه و رطوبت مقام کرده است و امروزه سبب شده تا لمینیت‌‌ها جای کفپوش‌های دیگر مثل سرامیک را ...

مشاهده بیشتر >

نصب لمینیت بر روی گرمایش کف

در دهه‌های اخیر بنا بر استقبال گسترده مردم از لمینیت‌ها و همچنین متقابلا پیشرفت سیستم گرمایشی کف ساختمان‌ها و جذب مشتریان زیادی به سوی این دو محصول، سوالاتی برای خریداران پیش می‌آید. سوالاتی از این قبیل که آیا استفاده لمینیت‌ها و سیستم گرمایشی با یکدیگر ممکن است؟ آیا در خانه‌ها و ساختمان‌هایی که به سیستم گرمایشی مجهز هستند می‌شود از پارکت لمینیت استفاده کرد؟قابل ذکر است که بگوییم با در نظر گرفتن ا...

مشاهده بیشتر >

نحوه ساخت لمینیت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی محصولات جدید و مناسبی برای دکوراسیون داخلی به بازار عرضه می‌گردند که ما امروز قصد معرفی یکی از این محصولات را داریم. لمینیت‌ ها نوعی از کفپوش‌ها هستند که امروز مورد استفاده عده کثیری از مردم و همچنین طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است. همانطور که می‌دانید در چند دهه اخیر پارکت‌های چوبی به عنوان یکی از اصلی‌ترین رکن‌های تغییر دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما ب...

مشاهده بیشتر >

میزان عمق و دوام لمینیت

کفپوش لمینیت پوششی چند لایه است‌ که برای پوشاندن سطح کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس این کفپوش از مواد اچ دی اف می‌باشد که رویِ بیرونی آن را لایه‌ای از جنس لمینیت پوشش داده است. همانطور که می‌دانید امروزه کفپوش‌های لمینیت یکی از پرطرفدارترین و مطرح‌ترین کفپوش‌ها در سطح دنیا است. دلیل آن نیز داشتن ویژگی‌های فوق العاده‌ای که نسبت به سایر کفپوش‌ها دارند، می‌باشد.مزایای‌لمینیت‌ها: ضد آب و رطوبت مق...

مشاهده بیشتر >

ثبت نظر جدید


logo-gray
امروزه به دلیل مشغله فراوان و صرفه جویی در زمان، امکان خرید به صورت آنلاین، یکی از ملزومات زندگی محسوب میگردد.به این منظور سایت پالاز آنلاین در جهت پیشبرد هر چه بیشتر خدمات فروش و با هدف سهولت انتخاب و خرید محصولات پالاز برای مشتریان راه اندازی شده است.
logo-samandehi
پالاز آنلاین

  شعب :

  خیابان شریعتی بالاتر از پل صدر نبش کوچه حافظی پلاک1719 مجتمع الماس هوم سنتر خانه پالاز شریعتی

  نمایش روی نقشه ارتباط با تلگرام ارتباط با واتس اپ
  کلیه حقوق مادی و معنوی، برای وبسایت پالاز آنلاین محفوظ است.