تفاوت جنس پلی‌آمید و پلی‌پروپیلن

تفاوت جنس پلی‌آمید و پلی‌پروپیلن

آیا تا به حال فکر کردید کفپوش‌های موکت‌ از چه ساخته شده‌اند و الیاف آنها چه تفاوتی با یک دیگر دارند؟ جهان یک رنگ و یکنواخت جذابیتی ندارد و یکسان بودن و نبود تفاوت، جذابیت کمی را به جهان میدهد. این تفاوت‌ها هستند که جهان را جذاب کرده‌اند و همه چیز را از یک نواختی جدا ساخته‌اند. تفاوت در رنگ، جنس ،شکل و... که همگی نشانگر این تفاوت‌ها هستند.

اینجا ما به شما تفاوت جنس پلی‌آمید و جنس پلی‌پروپیلن‌ را نشان می‌دهیم و به خوبی به شناخت جداگانه آنها می‌پردازیم، زیرا که با بیان تعریف هر کدام هم میتوان فرق آنها را فهمید. اول از همه پلی‌پروپیلن را معرفی میکنیم تا شما با آن آشنا شوید.

پلی‌پروپیلن‌ها

پلی‌پروپیلن بدون بافت است: یعنی اینکه به طور مستقیم از ماده‌ای تولید میشود که نیازی به بافت  و یا ریسندگی آن ندارد. یکی از مزیت‌های فوق العاده آن قابلیت انتقال رطوبت این جنس است که هیچ گونه رطوبتی را به خود جذب نمی‌کند. ‌پلی‌پروپیلن میتواند رطوبت را بخار کند و مانند دیگر جنس‌ها نیست، به همین علت این نوع جنس بسیار طرفدار پیدا کرده است و در میان دیگر منسوجاتی که ارتباط نزدیکی به پوست دارند، بسیار  محبوب شده است.

بخار سریع پلی‌پروپیلن میتواند موجب سوختگی نیز شود. به همین علت شستشوی این پارچه در دمای بالا غیر ممکن است. پلی‌پروپیلن از جنس نوعی پلاستیک است. این پارچه بعد از پلی اتیلن دومین پلاستیک متداول مورد استفاده در جهان است. پلی‌پروپیلن مانند دیگر انواع پلاستیک از موادی که سوخت‌های هیدروکربنی دارند مانند نفت، ساخته میشوند. این نوع از پارچه از 8 مرحله  میگذرد و تولید میشود.

 

 

پلی‌آمیدها

زمان آن رسیده تا پارچه پلی‌آمید را بشناسید. پارچه پلی‌آمید برای اشاره به انواع مختلف پارچه‌ها که از رشته مونومر پلی‌آمید ساخته میشود، استفاده میشود. مشهورترین  نوع پلی‌آمید نایلون است. اینها کاملا مصنوعی هستند و با پارچه‌های نیمه مصنوعی مثل ریون یا کامل ارگانیک مثل پنبه کاملا متفاوت است. نایلون برای جایگزینی جوراب‌های ابریشمی ساخته شده است. پارچه‌های پلی‌آمید مانند نایلون معمولا برای مواد ساخت چترهای نجات در جنگ جهانی دوم نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته اند و بعد از جنگ بخاطر کمبود پارچه، زن‌ها با استفاده از چترهای بازیافتی لباس تهیه میکردند و این پارچه وارد صنعت پوشاک شد. اما در مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گرفت.

بعد از مدتی مصرف‌کنندگان متوجه شدند که این  نوع از پارچه برای استفاده‌های نساجی مناسب نیست و دارای قابلیت تنفس کمی است و در برابر گرمای بالا ذوب میشود. اگر این پارچه را با دیگر  پارچه‌ها مخلوط کنند ویژگی‌های منحصر بفردی را دارا میشوند.  امروزه ۱۲ درصد از تولید فیبر مصنوعی جهان را این پارچه‌های پلی‌آمید به عهده دارند.

مزیت اصلی پلی‌آمید ارتجاعی بودن آن است و به دلیل نرمی بسیار زیاد آن مورد استقبال قرار گرفته است. این نوع جنس، رطوبت را از بین نمیبرد و گرما را به خوبی حفظ نمیکند. نایلون علاوه بر پوشاک در بازارهای علمی و صنعتی موقعیتی دائمی برای خود پیدا کرده است. بسیاری از کالاهای مصرفی ما با جنس پلی‌آمید هم ساخته شده اند. مانند مسواک، شانه‌های مو و.... ‌.

پلی‌پروپیلن‌ها در برابر ضربه مقاومت بالایی نیز دارد، اما در برابر گرما و ماورا بنفش تخریب میشوند. پلی‌پروپیلن‌ها از لحاظ اقتصادی دارای ارزشی بالایی هستند و ارزان‌تر از سایر جنس‌ها میباشند.  همچنین برای لوله‌ها و ظروف آشپزخانه نیز استفاده میشوند. نایلون‌ها در برابر سایش، قارچ‌ها و... نیز مقاوم هستند.

وزن پلی‌پروپیلن‌ها بسیار سبک است و دارای مقاومتی زیاد در برابر اسیدها و یا حلال‌های آلی دارند. چین اخیرا به یکی از صادرکنندگان جنس پلی‌پروپیلن تبدیل شده است. البته بسیاری از کشورها نیز صادر کننده این محصول نیز هستند. پلی‌پروپیلن مانند پلی‌آمید به محیط زیست  آسیب زیادی وارد میکند، اما تفاوت آن در این است که جنس پلی‌پروپیلن با موادی هم که به آن اضافه میشود تجزیه پذیر نبوده و تا هزاران سال نیز در محیط زیست باقی میمانند.

اخیرا بسیاری از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه نیز به دنبال راه‌حل برای این موضوع  هستند  تا ضرر کمتری به محیط  وارد شود.
یکی از تفاوت‌های دیگر این جنس‌ها این است که پلی‌پروپیلن دارای نقطه ذوب بالایی است درحالیکه پلی‌آمید از نظر قابلیت عایق گرما متوسط است.

از دیگر تفاوت‌های این نوع پارچه‌ها یعنی پلی‌آمید و پلی‌پروپیلن این است که نایلون به هیدرولیز حساس است اما پلی‌پروپیلن حساسیتی نشان نمیدهد. نایلون از واکنش یک ویتامین و یک اسید دیوار ویاسیلک تولید میشود .

تفاوت دیگری از آن میتوان به اینکه پلی‌پروپیلن یک پلیمر اضافی است اما نایلون یک پلیمر  چگالی میباشد اشاره کرد. پلی‌پروپیلن علاوه بر داشتن تفاوت دارای شباهت‌های زیادی نیز هستند  که با خواندن تعریف از هرکدام به راحتی  میتوان به آنها آگاه شد. تفاوت‌ها و شباهت‌های پلی‌پروپیلن  و پلی‌آمید با شاخت بر هر دو جنس کار بسیار آسانی است. با آگاه بودن به تفاوت‌ها می‌توان به راحتی جنس خوب را از بد تشخیص داد.

 

 

تفاوت جنس پلی‌آمید و پلی‌پروپلین در موکت‌ها

اما این که این تفاوت‌ها در خود جنس پلی‌آمید و پلی‌پلی‌پروپیلن را در کفپوش‌های موکت‌ باید بررسی کرد. یکی از تفاوت‌های مهم این دو نخ  که در موکت‌ها استفاده میشود، مقاومت بیشتر پلی‌آمید نسبت  به ‌پلی‌پروپیلن است. موکت‌هایی با جنس پلی‌آمید دیرتر از جنس پلی‌پروپیلن ساییده میشوند و در برابر ساییدگی مقاوم هستند، اما موکت‌هایی با جنس ‌پلی‌پروپیلن در مکان‌های پر رفت و آمد نباید استفاده شود زیرا زود از بین میروند و مقاومتی ندارند.

تفاوت دیگر این دو جنس نخ در موکت‌ها در شستشوی این موکت‌ها است. موکت‌هایی با جنس نخ پلی‌آمید چون مقاوم هستند، میتوان آن را به راحتی شست اما شستشوی موکت‌های ‌پلی‌پروپیلن نیاز به دقت فراوانی دارد. موکت‌هایی با جنس نخ پلی‌پروپیلن  را نمیتوان در مکان‌های شلوغ استفاده کرد، مثل رستوران‌ها و یا لاوی هتل‌ها. در قسمت‌هایی از خانه که تردد بیشتری وجود دارد نیز نباید استفاده شود. برای مکان‌هایی شلوغ و پر تردد، موکت‌هایی با جنس پلی‌آمید مناسب هستند تا بر اثر رفت و آمد زیاد دیرتر ساییده شده و در صورت کثیف شدن میتوان آن را به راحتی شست.

شما با دانستن این اطلاعات در مورد جنس اصلی پارچه و موکت‌ها میتوانید یک خرید مطمئن را تجربه کنید. کارشناسان و متخصصان تیم ما بهترین مواد را برای ساخت پارچه استفاده میکنند. با مقایسه کردن میتوانید برتری هر یک در زمینه‌های مختلف را پیدا کرده و بهترین‌ها را انتخاب کرد. ما با بیان این تفاوت‌ها سعی به یک راهنمایی درست و انتخابی درست برای شما داریم.

آخرین مطالب بلاگ

میزان عمق و دوام لمینیت

کفپوش لمینیت پوششی چند لایه است‌ که برای پوشاندن سطح کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس این کفپوش از مواد اچ دی اف می‌باشد که رویِ بیرونی آن را لایه‌ای از جنس لمینیت پوشش داده است. همانطور که می‌دانید امروزه کفپوش‌های لمینیت یکی از پرطرفدارترین و مطرح‌ترین کفپوش‌ها در سطح دنیا است. دلیل آن نیز داشتن ویژگی‌های فوق العاده‌ای که نسبت به سایر کفپوش‌ها دارند، می‌باشد.مزایای‌لمینیت‌ها: ضد آب و رطوبت مق...

مشاهده بیشتر >

لمینیت مناسب آشپزخانه

همان طور که می‌دانید برای مکان‌هایی مثل آشپز‌خانه‌ها به یک لمینیت بادوام و ضد آب نیاز دارید. زیرا که آشپزخانه‌ها ارتباط نزدیکی با آب دارند و اگر ضد آب نباشند متورم می‌شوند و آسیب می‌بینند. پس هنگام خرید لمینیت برای آشپزخانه این نکته را در نظر داشته باشید که لمینیت شما حتما باید ضد آب باشد. برای دانستن اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.لمینیت رنگ روشنهمان طور که می‌دانید کفپوش‌های رنگ...

مشاهده بیشتر >

لایه‌های تشکیل دهنده لمینیت

هنگام خرید پارکت لمینیت شاید برای شما این سوال پیش بیاید که پارکت‌های لمینیت دارای چند لایه هستند و این لایه‌ها چه کاربردی دارند؟ ما در این مقاله سعی داریم تا به این سوال جواب بدهیم. همان طور که می‌دانید پارکت‌های لمینیت از چند لایه با مواد متفاوت ساخته شده اند. برای دانستن اطلاعات کافی تا انتهای مقاله با ما باشید.پارکت‌های لمینیت از چند لایه تشکیل شده‌اند؟پارکت‌های لمینیت از چهار لایه تشکیل شده‌ا...

مشاهده بیشتر >

عواملی که قیمت لمینیت را تحت تاثیر قرار می‌دهند

امروزه اکثر مردم به فکر راه‌هایی برای تغییر دکوراسیون‌ منزلشان هستند اما به راستی چه تغییری می‌توانند فضای درونی منزل را به کلی دگرگون‌ کند؟ از آنجایی که کفپوش‌ها بیشترین سهم را در فضای یک ساختمان دارند و فضای بزرگی در هر منزل اختصاص به کف‌پوش دارد، اغلب مردم به سراغ تعویض کفپوش‌ها می‌روند. ابتدا باید در نظر داشت که چه نوع کفپوشی برای استفاده کم هزینه و به صرفه‌تر می‌باشد؟با توجه به آمار و تحقیقات...

مشاهده بیشتر >

ثبت نظر جدید


logo-gray
امروزه به دلیل مشغله فراوان و صرفه جویی در زمان، امکان خرید به صورت آنلاین، یکی از ملزومات زندگی محسوب میگردد.به این منظور سایت پالاز آنلاین در جهت پیشبرد هر چه بیشتر خدمات فروش و با هدف سهولت انتخاب و خرید محصولات پالاز برای مشتریان راه اندازی شده است.
logo-samandehi
پالاز آنلاین

    شعب :

    خیابان شریعتی بالاتر از پل صدر نبش کوچه حافظی پلاک1719 مجتمع الماس هوم سنتر خانه پالاز شریعتی

    نمایش روی نقشه ارتباط با تلگرام ارتباط با واتس اپ
    کلیه حقوق مادی و معنوی، برای وبسایت پالاز آنلاین محفوظ است.