برای مهد کودک‌ها بهتر است از چه رنگ‌های کاغذدیواری استفاده کرد؟

برای مهد کودک‌ها بهتر است از چه رنگ‌های کاغذدیواری استفاده کرد؟

رنگ‌ها یکی از موضوعاتی می‌باشند که در زمینه روانشناسی بسیار اهمیت دارند چرا که هر رنگ معنای خاص خود را دارد و هر رنگ می‌تواند تاثیر متفاوتی را بر افراد ایجاد کند. انتخاب رنگ مناسب یکی از آیتم‌های موثر در سلامت روان در نظر گرفته می‌شود. مهد کودک از جمله فضاهایی می‌باشد که باید به رنگ استفاده شده در آن مانند کاغذدیواری، توجه خاصی را مبذول دارید چرا کودکان که سرمایه آینده کشور هستند، قرار است مهمترین دوران زندگی و بیشترین تایم خود را در این فضا سپری کنند. اگر علاقه‌مند هستید تا با بهترین رنگ‌های قابل استفاده در این فضا آشنا شوید، به شما توصیه می‌شود که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تاثیر رنگ‌ها

بیش از پرداختن به موضوع اصلی مقاله، خوب است که این موضوع به طور دقیق بررسی شود که رنگ‌ها چه تاثیراتی بر کودکان دارند که می‌تواند یک موضوع مهم در حیطه طراحی مهد کودک در نظر گرفته شوند. رنگ‌ها تاثیرات زیر را به همراه دارند:

 • افزایش عملکرد حافظه
 • افزایش یادگیری
 • کاهش بی‌حوصلگی
 • افزایش جلب توجه

نکاتی مهم در انتخاب رنگ برای مهد کودک

مهد کودک اولین فضایی است که کودک پس از خانه، بودن به صورت تنهایی را در آن تجربه می‌کند. این فضا باید به گونه‌ایی طراحی شود که کودک حس آرامشی را که از خانه دریافت می‌کند را بتواند در فضای مهد کودک نیز احساس کند. محیط مهد کودک هم‌چنین باید به گونه‌ایی طراحی شود که کودک بتواند نیازها و هیجانات خود را با بازی کردن در آن تخلیه کند. علاوه بر موارد بالا، در هنگام انتخاب رنگ کاغذدیواری برای مهد کودک نیاز است که چندین باید و نباید را در نظر بگیرید:

 • استفاده از رنگ‌هایی که با مقطع سنی کودکان تناسب داشته باشد
 • استفاده از رنگ‌های شاد و زنده برای پرورش خلاقیت
 • استفاده از رنگ‌های زنده برای تقویت حس بینایی
 • استفاده از رنگ‌های روشن برای ایجاد حس آرامش
 • عدم استفاده از رنگ‌های محرک و تند
 • عدم استفاده از زیاده‌روی در انتخاب رنگ‌ها

در واقع وجود رنگ‌های مختلف مانند دیوارهای آبی، موکت قرمز، میزهای زرد و ... می‌توانند یک پیام اشتباه ناشی از خستگی، عدم تمرکز و کلافگی را به ذهن و مغز کودک انتقال دهند.

 

 

عدم استفاده از رنگ‌های بسیار تیره مانند قهوه‌ای، مشکی، آبی تیره و سبز تیره

در واقع این گونه رنگ‌های تیره می‌توانند نه تنها احساس ترس را در کودک ایجاد کنند بلکه می‌توانند باعث ایجاد اضطراب و استرس در او شوند.

رنگ‌های گرم در مهد کودک

اگر فضای مهد کودک شما بزرگ است، بهتر است از رنگ‌های گرم در آن استفاده کنید چرا که این رنگ‌ها، فضا را دنج‌تر نشان می‌دهند و باعث ایجاد حس صمیمیت در فضا می‌شوند و در نتیجه کودکان نه تنها با خودشان بلکه می‌توانند با معلم بهتر ارتباط برقرار کنند.

رنگ‌های سرد در مهد کودک

اگر فضای مهد کودک شما کوچک است، بهتر است از رنگ‌های سرد در آن استفاده کنید چرا که این رنگ‌ها نه تنها آرامش خاصی را به فضا القا می‌کنند بلکه می‌توانند خطای دید ایجاد کنند و فضا را بزرگتر جلوه دهند.

رنگ آبی درباری پررنگ در مهد کودک

کودکان خردسال در سنی قرار دارند که باید قوه خلاقیت آن‌ها پرورش پیدا کند و به همین علت بهتر است از رنگ آبی درباری پررنگ در فضای مهد کودک استفاده شود. رنگ آبی علاوه بر ایجاد خلاقیت در کودک، تاثیرات زیر را نیز به همراه خواهد داشت:

 • کاهش فعالیت
 • ایجاد حس آرامش
 • افزایش تمایل به یادگیری جدید
 • کاهش ضربان قلب
 • کاهش فشار خون
 • کاهش اشتها

نکته!!

لازم به ذکر است که بهتر است از رنگ آبی به اندازه کافی در مهد کودک استفاده شود و به مقدار زیاد به کار نرود چرا که می‌تواند احساس افسردگی جدی را در کودک ایجاد کند.

رنگ‌های شاد مانند زرد، نارنجی و قرمز در مهد کودک

رنگ‌های شاد مانند زرد، نارنجی و قرمز در مهد کودک باعث جذب بیشتر کودک در آن محیط می‌شود چرا که این‌ها جز رنگ‌های گیرا می‌باشند و میزان هیجان کودک را برمی‌انگیزند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این سه رنگ می‌پردازیم:

 

 

1. رنگ نارنجی:

رنگ نارنجی یک انتخاب عالی برای مهد کودک می‌باشد چرا که علاوه بر مزیت‌های بالا که به آن اشاره شد، مزیت‌های زیر را نیز به همراه دارد:

 • افزایش حس برقرار ارتباط با دیگران
 • کاهش حس تنهایی در کودک
 • افزایش اشتها در کودک
 • افزایش هوشیاری در کودک
 • افزایش اعتماد به نفس در کودک
 • ایجاد حس استقلال در کودک
 • ایجاد شخصیت برونگرایی در کودک

2. رنگ قرمز:

در انتخاب رنگ قرمز بهتر است محتاطانه عمل کنید چرا که اگر زیاد از حد از رنگ قرمز استفاده کنید، می‌توانید تاثیرات مخربی را بر کودکان ایجاد کنید از جمله اینکه کودک را به سمت رفتار بی‌رحمانه و پرخاشگرانه سوق دهید.

3. رنگ زرد:

هم‌چنین لازم به ذکر است که رنگ‌ زرد به کودک کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری را در فضا داشته باشد. به علاوه از این رنگ در انواع کتب آموزشی نیز استفاده می‌شود. رنگ زرد فواید زیر را نیز به همراه دارد:

 • افزایش توانایی‌های ذهنی کودک
 • تحریک کودک برای جذب اطلاعات و یادگیری بیشتر
 • افزایش خوش‌بینی
 • ایجاد حس مثبت

نکته!!

لازم به ذکر است که از رنگ زرد براق زیاد از حد استفاده نکنید چرا که می‌تواند حس خشونت را در کودکان تقویت کند.

رنگ‌ سبز در مهد کودک

همانطور که می‌دانید، رنگ سبز نماد طبیعت می‌باشد و نه تنها می‌تواند حس آرامش و تعادل را در کودک ایجاد می‌کند بلکه می‌تواند استرس را از کودک دور کند.

نکته!!

رنگ سبز بخاطر مزیت‌های مثبت فراوانی که دارد، هیچ گونه محدودیتی در استفاده از آن برای مهد کودک وجود ندارد و براحتی می‌توانید از آن در بخش‌های مختلف مهد کودک استفاده کنید.

رنگ صورتی در مهد کودک

تصور قالب در رابطه با رنگ صورتی این است که این رنگ تنها مختص دختران می‌باشد که یک دیدگاه کاملا غلط می‌باشد چرا که رنگ صورتی دارای مزیت‌های زیر می‌باشد که هم برای پسران و هم برای دختران مفید می‌باشد:

 • کاهش خشونت و رفتار‌های خشن در کودکان
 • ایجاد حس آرامش در کودک

نکته!!

بهتر است در هنگام استفاده از رنگ صورتی در مهد کودک، از رنگ‌های خنثی نیز استفاده کنید. ‌

 

 

در نتیجه رنگ‌ها تاثیرات شگرفی بر کودکان دارند که به همین علت در هنگام انتخاب رنگ برای مهد کودک باید توجه خاصی را مبذول دارید چرا که مهد کودک محیطی است که کودک مهمترین سن رشد خود را در آن می‌گذرانند. هر رنگی تاثیرات خاص خود را دارد ولی به طور کلی نباید از رنگ‌ها تیره و یا ترکیبی از رنگ‌های فراوان در مهد کودک استفاده کنید چرا تاثیرات مثبتی را برای کودکان به همراه نخواهند داشت. از رنگ سبز می‌توانید به هر اندازه که خواستید در فضای مهد کودک استفاده کنید ولی در استفاده از رنگ‌های دیگر مانند قرمز، صورتی، زرد براق و آبی بهتر است محتاطانه عمل کنید. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید.

آخرین مطالب بلاگ

نصب لمینیت بر روی سرامیک

یکی از بهترین کفپوش‌ها که مزایای زیادی دارد کفپوش لمینیت است. نصب لمینیت بر روی کاشی سرامیکی یکی از بهترین انتخاب‌ها است. مخصوصا زمانی که کاشی فرسوده باشد و دیگر نما و جلوه‌ای نداشته باشد. نصب لمینیت بر روی سرامیک بسیار راحت و آسان است و اصلا دردسر ندارد طول عمر بالا و طراحی خاص لمینیت‌ها آ‌ن‌ها را در برابر ضربه و رطوبت مقام کرده است و امروزه سبب شده تا لمینیت‌‌ها جای کفپوش‌های دیگر مثل سرامیک را ...

مشاهده بیشتر >

نصب لمینیت بر روی گرمایش کف

در دهه‌های اخیر بنا بر استقبال گسترده مردم از لمینیت‌ها و همچنین متقابلا پیشرفت سیستم گرمایشی کف ساختمان‌ها و جذب مشتریان زیادی به سوی این دو محصول، سوالاتی برای خریداران پیش می‌آید. سوالاتی از این قبیل که آیا استفاده لمینیت‌ها و سیستم گرمایشی با یکدیگر ممکن است؟ آیا در خانه‌ها و ساختمان‌هایی که به سیستم گرمایشی مجهز هستند می‌شود از پارکت لمینیت استفاده کرد؟قابل ذکر است که بگوییم با در نظر گرفتن ا...

مشاهده بیشتر >

نحوه ساخت لمینیت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی محصولات جدید و مناسبی برای دکوراسیون داخلی به بازار عرضه می‌گردند که ما امروز قصد معرفی یکی از این محصولات را داریم. لمینیت‌ ها نوعی از کفپوش‌ها هستند که امروز مورد استفاده عده کثیری از مردم و همچنین طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است. همانطور که می‌دانید در چند دهه اخیر پارکت‌های چوبی به عنوان یکی از اصلی‌ترین رکن‌های تغییر دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما ب...

مشاهده بیشتر >

میزان عمق و دوام لمینیت

کفپوش لمینیت پوششی چند لایه است‌ که برای پوشاندن سطح کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس این کفپوش از مواد اچ دی اف می‌باشد که رویِ بیرونی آن را لایه‌ای از جنس لمینیت پوشش داده است. همانطور که می‌دانید امروزه کفپوش‌های لمینیت یکی از پرطرفدارترین و مطرح‌ترین کفپوش‌ها در سطح دنیا است. دلیل آن نیز داشتن ویژگی‌های فوق العاده‌ای که نسبت به سایر کفپوش‌ها دارند، می‌باشد.مزایای‌لمینیت‌ها: ضد آب و رطوبت مق...

مشاهده بیشتر >

ثبت نظر جدید


logo-gray
امروزه به دلیل مشغله فراوان و صرفه جویی در زمان، امکان خرید به صورت آنلاین، یکی از ملزومات زندگی محسوب میگردد.به این منظور سایت پالاز آنلاین در جهت پیشبرد هر چه بیشتر خدمات فروش و با هدف سهولت انتخاب و خرید محصولات پالاز برای مشتریان راه اندازی شده است.
logo-samandehi
پالاز آنلاین

  شعب :

  خیابان شریعتی بالاتر از پل صدر نبش کوچه حافظی پلاک1719 مجتمع الماس هوم سنتر خانه پالاز شریعتی

  نمایش روی نقشه ارتباط با تلگرام ارتباط با واتس اپ
  کلیه حقوق مادی و معنوی، برای وبسایت پالاز آنلاین محفوظ است.