ابزارهای مورد نیاز برای نصب موکت

ابزارهای مورد نیاز برای نصب موکت

اگر به تازگی موکت خریداری کرده‌اید و یا قصد دارید به اطرافیان‌‌تان جهت نصب موکت راهنمایی کنید، لازم است تا در ابتدا وسایل و لوازم مورد نیاز نصب موکت را فراهم کنید. این وسایل، ابزار ناآشنایی نیستند، مسئله‌‌ی اساسی در نصب موکت، جدا از داشتن ابزار، نیازمند تجربه و مهارت‌ چگونگی استفاده از این ابزار است. با ما همراه باشید تا ابزارهای لازم برای نصب موکت را به شما معرفی کنیم.

معرفی ابزار اولیه‌ی جهت نصب موکت

برای نصب موکت به وسیله‌هایی مثل گچ، لبه‌گیر، چکش، کاردک، کاتر، قلم موی صنعتی، اتو، میخ، چکش، گیره نیاز دارید؛ این احتمال وجود دارد که همه‌ی این وسایل مورد استفاده‌ی شما قرار نگیرند اما سعی کنید تا هنگام نصب موکت، همه‌ی وسایل مورد نیاز را در کنار خود داشته باشید تا در صورت بروز هر مشکلی، بتوانید فورا آن را بر طرف کنید.
 

برای نصب موکت، از گچ یا سیمان چه استفاده‌ای می‌شود؟

اگر سطحی که قصد دارید آن را موکت کنید‌، دچار ناهمواری باشد، ابتدا باید آن را هم سطح و متوازن کنید؛ چرا که نصب موکت بر روی سطوح ناهموار، علاوه بر ظاهری نازیبا و ناخوشایند، ایمنی در گام برداشتن را پایین می‌آورد و برای شما مشکل‌ساز خواهد شد. علاوه بر آن وجود ناهمواری باعث می‌شود شما برای تمیز کردن سطح موکت دچار مشکل شوید.

عدم تعادل سطح مورد نظر، نصب موکت را نیز با مشکل روبه‌رو می‌کند و مانع از دقت نظر کافی به هنگام برش زدن خواهد شد. پس زیر سازی اصولی از موارد حیاتی و مهم برای ایمنی، استاندارد، زیبایی و نصب آسان موکت به شمار می‌‌رود.

 

 

این زیرسازی از طریق ملات گچ یا سیمان، مخلوط پودر سنگ و بتن، بنابر محل مورد نظر و نوع آسیب دیدگی استفاده می‌شود. دقت عمل و مهارت‌ بالا در زیر سازی به نوعی ضامن نصب استاندارد و صحیح موکت است؛ همچنین زیر سازی به حدی حائز اهمیت است که طول عمر و سلامت موکت را به میزان زیادی تامین خواهد کرد. گام برداشتن بر سطوح برآمده و یا فرورفته، موجب پارگی و آسیب به بافت اصلی موکت خواهد شد. بنابراین از زیر سازی غافل نشوید.

نکته‌ی مهم: سطح زمینی که قصد چسباندن موکت را بر روی آن را دارید، نباید مرطوب و یا حتی نمناک باشد چرا که هر گونه رطوبت مانع از نصب اصولی و صحیح موکت خواهد شد؛ پس حتما قبل از اقدام به نصب باید سطح زمین کاملا خشک باشد تا عملیات نصب موکت با مشکل مواجهه نشود به ایمنی و سلامتی شما آسیبی وارد نکند.

کارآیی کاردک در نصب موکت چیست و چگونه از آن استفاده می شود؟

کاردک وسیله‌ای است که شما از طریق آن، چسب را بر روی سطح مورد نظر پخش می‌کنید و بعد از آن، اقدام به چسب زدن لایه‌های موکت می‌کنید. برای اطمینان از چسب شدن موکت یک فشار تقریبی بر سطح وارد کنید تا از چسبیدن موکت اطمینان خاطر حاصل شود.

علاوه بر استفاده از چسب، می‌توانید از گیره‌های فلزی برای ثابت نگه داشتن موکت استفاده کنید، این گیره‌ها با ضربه و توسط چکش بر روی سطح موکت فرود می‌ایند و بدون آسیب زدن به سطح مورد نظر شما، باعث ثبات و عدم جا به جایی موکت به هنگام گام برداشتن می‌شوند. استفاده از گیره برای مکان‌های پر رفت و آمد مثل ورودی هتل و مسافرخانه‌ها، راه رو و راه پله ها و دیگر مکان‌های پر تردد بسیار مناسب است و باعث عدم تحرک موکت می‌شود. با استفاده از این گیره‌ها با خیال راحت و بدون نگرانی از بروز آسیب می توانید گام بردارید.

 

 

کاربرد کاتر در نصب موکت

کاتر برای نصب موکت چه کاربردی دارد؟ آیا می‌توان به عنوان جایگزین از چاقو و یا قیچی کمک گرفت؟

اگر می‌خواهید موکت شما با کمترین میزان خطا و نا هماهنگی برش بخورد استفاده از کاتر بهترین گزینه است. کاتر با داشتن لبه‌ی تیز سطح موکت را به شکیل‌ترین حالت ممکن برش می‌دهد و زیبایی قابل توجهی را به همراه می‌اورد. برای برش مناسب و آسان‌تر پیشنهاد ما این است که از قسمت پشت موکت اقدام به برش زدن کنید که پرز‌ها و پشم‌های موکت مانع دقت نظر شما نشود و سطح صاف و یکدست برای برش در مقابل شما قرار گیرد.

نکته: استفاده از چاقو‌های تیز و یا قیچی‌های مختلف پیشنهاد نمی‌شود و کاتر بهترین گزینه برای برش دادن است؛ چرا که دقت نظر و تیز بودن کاتر برای اینکار بسیار مناسب است و امکان گیر کردن و آسیب به موکت در این وسیله بسیار کم است. برخی از موکت‌های ضخیم نه تنها با چاقو و قیچی برش داده نمی‌شوند بلکه باعث از کار افتادن آن‌ها می‌شوند. گاها چاقو و قیچی علاوه بر اینکه نمی‌توانند موکت را درست برش دهند با ایجاد خطوطی موجب پارگی و آسیب رساندن به آن نیز می‌شوند؛ بنابراین کاتر، این امکان برا برای شما فراهم می‌کند تا به راحتی برای کناره‌ی دیوارها، سطح‌های منقطع، پله‌ها، در شکل و ابعاد گوناگون، موکت را بدون دردسر برش دهید. برای چسباندن موکت به خصوص در قسمت های کناری، سعی کنید کمی بیشتر برش بدهید. توجه داشته باشید که اضافه موکت را می‌توان برش زد اما برای کم بودن آن نمی‌توان کاری انجام داد؛ پس برای رعایت جوانب احتیاط بهتر است کمی اضافه‌تر برش دهید.

در این مقاله سعی شد درباره ابزارهایی که برای نصب موکت مورد استفاده قرار میگیرند، صحبت شود. هرکدام از این ابزارها کارایی خاص خود را دارند و استفاده از آن‌ها نیاز به تجربه داشته و بدون آن استفاده از آن‌ها کار را برای شما سخت خواهدکرد.

 

 

در صورتی که از تجربه و یا مهارت کافی در این زمینه برخوردار نیستید، می‌توانید از مشاوران و نصابان حرفه‌ای شرکت پالاز موکت راهنمایی بگیرید؛ این شرکت با در اختیار داشتن انواع موکت، با طرح، رنگ و جنس مختلف، به همه‌ی سلیقه‌ها پاسخ در خور و مناسبی می‌دهد. این شرکت جهت نصب موکت، با در اختیار داشتن نیروهای متبحر و با تجربه، نصبی با کیفیت، آسان، ارزان و مطابق با ایمنی و استاندارد را به شما عزیزان ارائه خواهد داد. برای کسب اطلاعات جامع‌تر، می‌توانید به سایت پالاز آنلاین مراجعه کنید و به طور دقیق و گسترده‌تر با امکانات این مجموعه‌ی با سابقه آشنا شوید از آن‌ها بهره بگیرید.

روش‌های تمیز کردن موکت‌ها چگونه است؟
روش‌های تمیز کردن موکت‌ها چگونه است؟
اجتناب از لکه‌ها امری گریز نا‌پذیر است و شما هر چقدر ‌هم که محتاط و مراقب باشید، کماکان امکان ایجاد لکه و کثیفی بر سطح موکت‌ها وجود دارد. گرچه مراقبت مهم‌ترین اصل در تمیز نگه داشتن موکت است؛ اما فرزند کوچک شما به هنگام بازی ممکن است لکه‌هایی از آبرنگ، گواش و یا به هنگام خوردن غذا‌، لکه‌هایی از چربی، روغن و مواردی‌ از این قبیل را بر روی سطح موکت ایجاد کند و در نهایت لکه‌هایی ناخوشایند بر جای بماند. امروز می‌خواهیم بررسی کنیم که در هنگام ایجاد لکه چه کار‌هایی باید انجام دهیم و به طور کلی مناسب‌ترین راه برای تمیز کردن موکت کدام است؟باید ها و نباید های تمیز کردن موکتابتدا می‌خواهیم بررسی کنیم که برای رفع لکه‌ها و تمیز کردن سطح موکت، چه کارهایی را نباید انجام داد؟موکت خود را در شامپو فرش غرق نکنی...
بهترین موکت برای استفاده در راه پله ها
بهترین موکت برای استفاده در راه پله ها
یکی از مناسب ترین کف پوش ها برای راه پله موکت است. موکت زیبایی راه پله را چند برابر می کند به شرط آنکه هماهنگ با دکوراسیون انتخاب شود علاوه بر این می تواند صدای ضربه پای افراد را هنگام رفت و آمد کاهش دهد. برای انتخاب موکت راه پله به دقت بیشتری نیاز هست زیرا علاوه بر اینکه باید با دکور آن فضا هماهنگ باشد، لازم است که دوام بالایی هم داشته باشد زیرا رفت و آمد در راه پله معمولا بیشتر است. موکت ها در رنگ ها و کیفیت های متنوعی ارائه می گردند به همین دلیل با داشتن آگاهی بیشتر در این مورد می توانید موکت مناسب را انتخاب نمایید.جنس موکت راه پله باید چگونه باشد؟موکت ها در جنس های مختلفی در بازار عرضه می شوند از جمله پشم ، پلی پروپلین ، نایلون و پلی استر که معمولا هرکدام با توجه به ویژگی هایی که دارند د...
تفاوت موکت کات پایل و لوپ پایل
تفاوت موکت کات پایل و لوپ پایل
با توجه به اینکه کف پوش های متفاوتی مانند لمینیت، SPC و... در بازار آمده است با این حال موکت هنوز که هنوزه از پرتقاضاترین کف پوش ها شناخته می شود. موکت به دلیل نرمی و راحتی که دارد بسیار می تواند فضای امنی را برای خانواده هایی که دارای فرزند می باشند فراهم کند. موکت ها در طرح ها و رنگ های بسیاری متنوعی هستند به همین دلیل شما می توانید با توجه به دکوراسیون منزل خود، رنگ موکت مورد نظر خود را تهیه نمایید. موکت ها همانطور که از لحاظ رنگ و طرح متفاوت هستند، از لحاظ نوع بافت نیز متفاوت می باشند. به طور کلی موکت های پالاز از دو نوع بافت تشکیل شده اند که شامل کات پایل و لوپ پایل هستند. در ادامه قصد داریم درباره تفاوت های این دو بافت توضیحات بیشتری دهیم.پایل موکتهمانطور که می دانید الیافی روی سطح موک...
نظرات